سازه چادری کششی غشایی

سقف چادری کششی غشایی چیست ؟

نام این سازه را سازه چادری یا سازه غشایی میگویند. به طور کلی غشا ورقه‌ای نازک از یک ماده است که تنها دربرابر کشش مقاومت دارد و دربرابر فشار و خمش هیچ مقاومتی ندارد. بنابراین بهترین متریالی که میتوان برای آن در نظر گرفت پارچه است. پارچه را می‌توان بهترین نمونه ازغشاها و سازه چادری نام برد. همانطور که از طرح هایسازه چادری سایه بام مشخص است، سازه چادری از دو قسمت تشکیل شده است:

پارچه: پوسته کششی نازک که از چند لایه پی وی سی PVC تشکیل شده است. 
سازه: قوس‌ها و ستون‌ها که نیروی فشاری را انتقال می‌دهند.

لبه چادر همواره در معرض شدید باد قرار میگیرد بنابراین برای جلوگیری از پارگی و خمهای شدید به صورت مقعر طراحی و اجرا میشود. همچنین قابل ذکر است که لبه های چادری این سازه را با کابل با تکنولوژی فراصوت میدوزند تا در کشش های زیاد مقاومتر بوده.

غشایی سایه بام
غشایی ثابت سایه بام
غشایی کششی سایه بام

ویژگی‌های سازه پارچه کششی در چیست؟

این سازه های کششی پارچه ای چادری دارای مزیت های بسیاری به شرح ذیل می باشند :
سبکی محصول، انعطاف پذیری بالا، انتقال نور طبیعی، زیبایی منحصر به فرد، تنوع رنگ، قابلیت چاپ، نصب آسان و سریع، قابلیت استفاده در ابعاد بزرگ، ضد گرد و غبار و قابل شستشو، گارانتی بلند مدت و قابلیت بازیافت را دارد.

کششی آلاچیق سایه بام
کششی غشایی شرکت سایه بام

سازه سقف پارچه کششی غشایی سایه بام

برای ایجاد یک فضای مناسب از طراحی سازه پارچه کششی باید موارد زیادی را مورد بررسی قرار داد. برای نمونه برای طراحی سازه چادری چه کارهایی اجام میگیرد. تیمطراحی معماری سایه بام با درنظر گرفتن محیط شما و با ایجاد یک هارمونی مناسب دست به طراحی و تولید سازه چادری میشود. ترتیب ساخت سازه پارچه کششی:

۱. طراحی فرم اولیه: در طراحی سازه‌های پارچه‌ای باید عوامل بسیاری را مورد بررسی قرار داد، یکی از این عوامل نحوه‎ی ساخت لبه های سازه چادری.
۲. طراحی و اجرای فنداسیون: در این قسمت از سازه پارچه ای کششی انتقال نیرو از ستون‌ها به زمین و خاک اطرافش را نشان میدهد. بر اساس نوع سازه پارچه ای و میزان نیروهای وارده، بافت لایه‌ها، نوع خاک زمین و شرایط آب و هوایی منطقه، می‌توان تیپ و ابعاد شالوده را انتخاب و مشخص نمود. ابعاد پی‌ها به میزان برف و وزش باد و نوع خاک محل بستگی دارد.
۳. طراحی الگو و جوش پارچه: ارچه‌های مورد استفاده در این سازه‌ها، در کارخه صنعتی سایه بام طراحی و و با بالاترین سطح کیفی استاندارد تولید میشود. پارچه های استفاده شده در این سازه ها از بهترین پارچه های سطح دنیا می باشد.
۴. طراحی و ساخت سازه: این قسمت نیاز به محاسبات مهندسی دقیقی است زیرا وظیفهٔ انتقال بار غشا به فنداسیون و سپس زمین را برعهده دارد.به طور کلی سازه‌های سازه پارچه کششی به صورت دیرک ‌های خارجی، کابل‌های معلق و دیرک ‌های داخلی هستند.
۵. رنگ سیستم: به علت نمایان بودن سازه و اتصالات در سایبان مدرن، زیبایی و ظرافت در سازه و اتصالات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همچنین با توجه به مجاور بودن در مقابل آب و هوا و تابش نور خورشید بسیار حساس می باشد. از این رو تمامی یراق آلات ، سازه و همچنین کابل کششی استفاده شده، به صورت رنگ کوره ای پخته شده تا کمترین آسیب را در دراز مدت ببیند و مقاومت آن بالا رود.
۶. نوع چیدمان اتصالات: به دلیل تنش و تکان های زیاد سازه و پارچه ناشی از پیش‌تنیدگی و نیز بارگذاری سازه‌های غشایی، در لبه‌ها و مرزهای غشا، این قسمت‌ها نیاز به طراحی و مقاوم سازی نیاز ویژه دارند. از این رو در طراحی و ساخت این نوع سازه تیم سایه بام با استفاده از نرم افزارهای روز دنیا اقدام به طراحی مدل فوق حرفه ای می کند.

به این پست امتیاز دهید
[امتیاز کل: ۱ امتیاز میانگین: ۵]
>> تماس با سایه بام <<